ja jako ja – wystawa z okazji 30. lecia pracy twórczej Bożeny Boby-Dygi w dniach 22.11.2022 – 4.12.2022

Wydarzenia:

– wernisaż 22.11.2022 o godz. 18.00 z dobrym winem z Domu Wina

– 29.11. o godz. 17.00 debata o syntezie sztuki.
Paneliści: Joanna Warchoł Prezeska Okręgu Krakowskiego ZPAP, prof. Marek Chołoniewski AMPK/ASP Kraków, Michał Zabłocki Prezes Oddziału Krakowskiego SPP – artyści reprezentujący trzy dziedziny sztuki plastykę, muzykę i intermedia oraz literaturę sami zanurzeni w syntezie.

– 1.12. o godz. 18.00 poetycko-muzyczny performans pt. Rozmowa wierszy ze Szczęsnym Wrońskim i utwór muzyczno performatywny pt. Spacer Ariadny (prawykonanie) z udziałem Marii Sławek (skrzypce) Aleny Budziňáková-Palus, Wiesława Ochwata, Krzysztofa Madydy, Grzegorza Palusa, Macieja Zimki (akordeony).

 

Pobawmy się wystawą.
Pobawmy się w wystawę.
Ja jestem obiektem.
Moje życie jest dziełem.
Wystawa to mój autoportret.
Zapraszam.
Obrazy bez podpisów.
Wymyśl je sam, zinterpretuj, sprawdź czy dobrze się domyślasz, czy ciekawie zmyślasz. Podpisy moje pojawią się może, nie zdradzę kiedy, niekoniecznie wszystkie.
Odwiedzajcie wystawę, wpadajcie do niej zobaczyć jak żyje i co się w niej dzieje, co się u niej wydarzyło, co zaistniało, jak się zmieniła, może coś przybyło, ubyło, przewiesiło … Zmieniło konfigurację.
Wystawa żywa, żywotna, żyjąca, podmiotka i przedmiotka.

A może Ty Gościu chcesz coś od siebie dodać? Coś swojego zrobić w wystawie?
Zapraszam, jest wystawa, jest przestrzeń, jest wolność.
Bożena Boba-Dyga

 

Stereotyp to według encyklopedycznej definicji „skrótowy, uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz rzeczywistości funkcjonujący w świadomości społecznej”.
Stereotyp służy do lapidarnego określania sytuacji lub dominującej cechy wydarzenia lub do przymiotu osoby, do której się odnosi. Czasem bywa nietrafny, ale z reguły w skrócie ukazuje to, co w naukowym opisie zajęłoby wiele wierszy.
Pozytywne rozumienie stereotypu możemy odnieść do osoby i aktywności Bożeny Boby-Dygi. Trafne wydaje się w tym miejscu odwołanie do frazy „człowiek renesansu”. Ale w przypadku Bożeny to za mało, należałoby ją nazwać jeszcze „kobietą baroku”, może nawet romantyzmu. Zważmy bowiem jak wieloma i jak różnorodnymi dziedzinami się zajmuje, w każdej odnosząc sukcesy.
Jest ich tak wiele, „że nie zliczę”; przeczytajmy zatem, co na ten temat mówi strona internetowa: http://www.sppkrakow.pl/czlonkowie/bozena-boba-dyga/ . […]
Przy tak wielu, jak się dziś mówi, funkcjonalnościach oraz sukcesach trudno nie odczuwać oszołomienia i nie popaść w kompleksy. A do tego ten perfekcjonizm w każdym przedsięwzięciu, a za wszystkim głębszy namysł i refleksja. Pogratulować i pozazdrościć…
22 października 2022
Waldemar Komorowski
Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Pałac Sztuki w Krakowie, Fundacja Art Forum
Patroni honorowi: ZPAP, SPP
Mecenasi: Keim, Dom Wina
Patronat medialny: Renowacje i zabytki
Współpraca redakcyjna: Cracow Culture
PROJEKT JEST WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MIASTA KRAKOWA